Žáci třídy 4.A nám poslali krátké slohové práce na jejich návštěvu v Praze a na výstavě v Clam-Gallasově paláci.
Hravý architekt
Do Prahy jsme jeli vlakem. Na výstavě jsme mluvili o obrázcích i jiných dětí: například z Mexika, Itálie a dětí z Čech. Říkali jsme si o počátcích baroka. Po prohlídce výstavy jsme si mohli sestavovat hry, třeba morový sloup z Olomouce. Nakonec jsme museli vypočítat datum postavení morového sloupu. Skoro se nám to povedlo. Byla to moc hezká výstava.
Tonda Šneberger
Výlet za uměním
Minulý rok jsme se zúčastnili akce Hravý architekt, proto jsme 12.10. jeli do Prahy se podívat na obrázky dětí z ČR, ale i ze světa. Po příchodu do Clam-Gallasova paláce jsme si povídali o životě baroku. Mně se nejvíce líbil obraz Hřebčína v Kladrubech. Některé děti říkaly, že koně jsou tlustí, protože asi koně zepředu neviděli. Jako poslední byla místnost, kde jsme se mohli vyfotit s figurínami malířů, sochařů a stavitelů. Nakonec jsme měli za úkol vypočítat datum stavby morového sloupu. Výstava byla krásná a povedená.
Eli Sekáčová
Hravý architekt
Ty dvě hodiny ve vlaku stály za to. Mě to neunavilo, četla jsem si. Vystoupili jsme z vlaku a já si povzdechla: “Ach, ta Praha!” Vstoupili jsme do krásné budovy a nejdříve nás uvítala velmi milá slečna. Provedla nás historií baroka a pak jsme si vše kousek po kousku ukázali. Byly tam papírové modely, kostýmy, naše výkresy, hádanky a dokonce i postavy, se kterými jsme se mohli vyfotit. Nejvíce mě na této výstavě zaujaly modely kostelů. Na této výstavě jsem měla obraz dobřanských věží, nakreslený tužkou, červánky byly namalovány vodovkami. Tento výlet byl nejlepší ze všech.
Julie Princlová
Barokní výstava
V říjnu jsme byli se třídou na výstavě Hravý architekt. Když jsem vešel na schody, všiml jsem si, že jsou nějak nízké. To je znak baroka. Průvodkyně nás napřed celou výstavou provedla, byly tam i různé hádanky a interaktivní exponáty. Třeba jsme si skládali morový sloup, nebo postavili vlastní barokní vesnici. Také mě překvapilo, že všechny koukací exponáty byly udělané ze sádry. Bylo úžasné, že obrázky pro tuto výstavu malovaly děti z celého světa, třeba až z Mexika. Jednoduše jsme se tam nenudil.
Jenda Toman
Hravý architekt
Ve čtvrtek 12.10. jsme jeli do Prahy. Pořadatelé projektu Hravý architekt nám poskytli jízdenky, abychom se dostavili na výstavu našich, ale i dalších obrázků do Prahy. Jeli vlakem z Dobřan. V Plzni jsme přestupovali na Hlavním nádraží do vlaku, který jel do Prahy. Na výstavu jsme šli pěšky. Uvnitř budovy jsme vystoupali do prvního patra a odložili si věci. Paní průvodkyně nás usadila do kroužku a povídali jsme si něco o výkresech a figurínách s oblečením z barokní doby. Pak jsme procházeli jednotlivé místnosti, kde byly vystavené obrázky památek a modely měst. V jedné z místností byly také naše obrázky. Když jsme prošli výstavu, paní průvodkyně nám dala rozchod a my se vrátili ke dvěma modelům, kde byly rébusy. S kamarády se mi povedly rozluštit. Poté jsme se nasvačili a šli zpět na nádraží. Cesta domů nám rychle utekla. Výlet jsme si všichni užili. Výstava se mi velmi líbila
Petra Žemličková